Uroki Warmii Parki, Park Jakubowo

W Olsztynie znajdują się ciekawe miejsca gdzie można pospacerować jak i uprawiać sport.

Park Jakubowo zaledwie 11 min pieszo od naszej uliczki.

park

Początki zabytkowego parku wypoczynkowo-rekreacyjnego w Jakubowie sięgają 1862 r.

Przez ponad 150 lat istnienia zyskał on status kultowego centrum relaksu wśród mieszkańców Olsztyna.

Park rozciąga się pomiędzy Łyną a al. Wojska Polskiego. Choć zajmuje powierzchnię niecałych 10 ha, spacerując po nim łatwo niepostrzeżenie znaleźć się w liczącym ponad 1400 ha Lesie Miejskim. Piękne, naturalne sąsiedztwo podkreśla urok alejek spacerowych wokół pełnych wodnego ptactwa stawu z fontanną i jeziorka Mumel. Odpoczniemy tutaj wśród drzew (najstarszy dąb ma 28 m wysokości i 430 cm obwodu), siadając na licznych ławeczkach lub rozkładając się na trawnikach.

W centrum parku urządzono plac zabaw, obok znajdują się korty tenisowe i zabytkowy budynek Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, gdzie odbywają się koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne.

W centralnej części parku stoi pomnik poświęcony Bohaterom Walki o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne Warmii i Mazur autorstwa Bolesława Marschalla, który postawiono na miejscu niemieckiego pomnika plebiscytowego w 1972 r.
Zalety Jakubowa doceniono już w XIX w. Od tego czasu w parku gościły dwie eleganckie restauracje, estrady taneczne, podświetlane kolorami fontanny. W pobliżu znajdują się pozostałości Stadionu Leśnego, dwa cmentarze wojenne, strzelnica i dwa parki linowe. Przez Jakubowo przebiega niebieski szlak turystyczny, a ścieżki wiodące wzdłuż rzeki i przez las zachęcają do dłuższych wycieczek pieszych i rowerowych.

W tym roku ruszyły prace związane z rewitalizacją parku.

Powstanie nowe oświetlenie parku, staw Browarny zostanie ogrodzony.

Mieszkańcy docenią nowe nawierzchnie spacerowe i nasadzenia drzew i krzewów.

Najciekawszy fragment planów rewitalizacji przewiduje powstanie w miejscu byłego pawilonu muzycznego sceny zbudowanej z desek tarasowych z egzotycznego drewna.
Prace mają się zakończyć w przyszłym roku przed wakacjami.

Więcej zdjęć niebawem 🙂

Ciekawe miejsce na spacery, wycieczki rowerowe, biegi oraz tenis.

Zapraszam do odwiedzenia w przyszłym roku.

Źródło:

http://www.visit.olsztyn.eu/place/2248/park-jakubowo

UM Olsztyn

 

 

 

 

 

 

  • Obraz
  • Obraz
  • obraz
  • obraz 1


Możliwość komentowania została wyłączona.

Facebook